• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ده شایستگی کلیدی لازم در سال ٢٠٢٠

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش خود فهرست ده مهارت کلیدی لازم برای موفقیت در سال ٢٠٢٠ را منتشر کرده است:

  1. هارت حل مسائل پیچیده در سال ٢٠٢٠ مانند سال ٢٠١۵ همچنان در رتبه اول باقی خواهد ماند و کماکان مهم ترین مهارت یک فرد در دنیای پیچیده امروز محسوب می شود.
  2. تفکر نقادانه از رتبه ۴ به رتبه ٢ صعود می کند. این بدان معنی است که دنیای جدید در ارتباط با وضع موجود نیاز بیشتری به تحلیل نقادانه خواهد داشت.
  3. خلاقیت از رتبه ١٠ به رتبه ٣ صعود می کند .این آیتم بالاترین رتبه صعود را در جدول دارد و البته این صعود کاملاً طبیعی به نظر می رسد. با پیچیدگی های روزافزون در دنیای امروز، توانایی حل مسئله، نیاز روز افزونی به خلاقیت خواهد داشت.
  4. مهارت مدیریت انسان ها علی رغم سقوط از رتبه ٣ به رتبه ۴ اما همچنان در بین مهارت های برتر قرار خواهد داشت. این نشان می دهد که این مهارت، در دنیای آینده نیز از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.
  5. هماهنگی و سازگاری اجتماعی از رتبه ٢ به ۵ منتقل شده است. اما باز هم جزء پنج مهارت برتر قرار دارد.
  6. هوش هیجانی یک مهارت کاملاً جدید در ١٠ مهارت برتر است! که با توجه به مفهوم آن طبیعی است که در بین ١٠ مهارت قرار گرفته باشد.  هوش هیجانی، شیوه برخورد فرد با مسائل و فراز و نشیب‌های زندگی را نشان می‌دهد و می تواند موجب شود که ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار کند و در نتیجه قدرت سازش بیشتری با مشکلات عاطفی و هیجانی داشته باشد. این افراد مسئولیت پذیری بیشتری دارند و در مورد خود برداشت و نگرش مثبتی دارند.
  7. قضاوت و تصمیم گیری با وجود ورود خلاقیت و هوش عاطفی به مکان های بالاتر جدول، در رتبه ۷ قرار گرفته اند زیرا مهارت قضاوت کردن مسائل و اتفاقات پیرامون و مهارت تصمیم گیری، برای ساختن دنیای جدید نقشی حیاتی دارند.
  8. مدیریت خدمات به معنای توانایی در کمک رساندن به دیگران از قبیل مشتریان و کارکنان به صورت فعالانه و به دنبال پیدا کردن راهکارهایی برای کمک به آنهاست.   
  9. مهارت مذاکره در رتبه نهم قرار خواهد داشت.
  10. انعطاف پذیری شناختی نیز یک مهارت جدید است و حکایت از آن دارد که باید در شیوه و رویکرد شناختی خود انعطاف پذیرتر باشیم.

نگاهی عمیق به این فهرست سه پیام کلیدی برای ما دارد: مهارت های مرتبط با “اندیشیدن” در این لیست غوغا می کند. از حل مسایل پیچیده تا انعطاف پذیری شناختی. در نتیجه مسائل هر روز پیچیده تر می شوند و حل آنها با استفاده از تفکر نقادانه (از طریق دیگران بر مبنای مسئولیت اجتماعی) و خلاقیت از ضرورتهاست.

۱۵ فروردین ۱۳۹۹

۰ responses on "ده شایستگی کلیدی لازم در سال ٢٠٢٠"

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی سایت برای رویداد خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی محفوظ است