• هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آیا مهارت و استعداد یکی هستند؟

خیلی از مردم تصور می کنند که مهارت و استعداد یکی هستند و اگر فرد یکی از آنها را داشته باشد برای موفقیت کفایت می کند اما در حقیقت این گونه نیست. این دو در کنار هم می توانند احتمال موفقیت فرد را بالا ببرند.

 برخی از مردم وقتی که شخصی را می بینند که در کاری موفق است آن را به استعداد فرد نسبت می دهند. دلیل این امر هم این است که آنها سالها تلاش و تمرین فرد را برای به دست آوردن آن مهارت ندیده اند و صرفا به موفقیت نهایی او نگاه می اندازند. به بیان دیگر استعداد چیزی است که فرد با آن متولد می شود. این ویژگی معمولا در فرد پنهان است و نیاز دارد که فرد آن را بازشناسی کند و نسبت به آن آگاه شود. همه ما دارای استعداد هستیم. هر کسی در زمینه خاصی استعداد دارد. استعداد به ما کمک می کند که با تلاش کمتر به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم. اما فرق آن با مهارت چیست؟ مهارت کاملا اکتسابی است. مهارت با تلاش همراه است. فرد برای بدست آوردن آن نیاز به یادگیری مستمر و تمرین دارد. همچنین باید توجه داشت که همه افراد می توانند یک مهارت را یاد بگیرند و این ویژگی مختص به گروه خاصی نیست.

یک نکته ظریف برای تمایز این دو وجود دارند و آن این است که علیرغم آنکه ما استعداد را می ستاییم ولی برای مهارت فرد حاضر به پرداخت هزینه هستیم. استعداد یک هدیه زیباست که فرد از بدو تولد با خودش همراه دارد اما حقیقت ماجرا این است که برای موفقیت هیچ قرصی وجود ندارد و فرد باید تلاش کند. مهارت در اثر تلاش و پشتکار به وجود می آید.

منبع: سایت potential2success و keydifferences

۱۹ فروردین ۱۳۹۹

۰ پاسخ به "آیا مهارت و استعداد یکی هستند؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق مادی و معنوی سایت برای جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی محفوظ است