• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

دوره شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی (mbct)

آیا دوست دارید به دنیایی خلاقانه تر قدم بگذارید؟

 احساســات چالــش انگیــز خــود را بپذیریــد و بهتــر مدیریــت کنیــد؟

زمان بیشتری را در زمان حاضر صرف کنید؟
آیا به توسعه فردی خود اهمیت می دهید؟

ذهـن آگاهـی یـا حضور در لحظـه میتواند به شـما کمک کند.

دوره آموزشی ذهن آگاهی  (مبتنی بر شناخت درمانی mbct )

همراه با تمرین های عملی

مدرس: سرکار خانم فاطمه تابش (روانشناس بالینی و روان درمانگر)

تعداد جلسات: ۴ جلسه دوشنبه ها ساعت ۱۵:۳۰ الی ۱۶:۳۰

شرکت کنندگان: دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال، دانشجویان، طلاب علوم دینی، فرهنگیان، اولیای انش آموزان

آغاز دوره: هفته دوم آذر

هزینه دوره: ۱۰۰ هزار تومان

۲۰ درصد تخفیف ویژه برگزیدگان جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی، دانشجویان، طلاب علوم دینی، فرهنگیان

دریافت کد تخفیف پیام به واتساپ ۰۹۰۱۱۸۱۴۹۴۷

ذهـن آگاهی ابزاری اسـت کـه هـر کس در هـر زمانـی میتواند از آن اسـتفاده کنـد. ذهن آگاهـی به ما کمـک میکنـد سـرعت خود را کـم کنیم، چیزهـا را آنگونـه که هسـتند بپذیریم، بـا مشـکلات و دشـواریها رویـارو شـویم و صرفـا قـدردان چیزهایـی باشـیم که در شـرایط فعلی زندگی وجـود دارد.

خلاقیت هنگامی رشد می‌کند که ما ذهن و جسم‌مان را آرام کنیم و از زاویه جدیدی نگاه کنیم؛ به قول معروف خارج از چارچوب‌های معمول فکر کنیم (thinking outside of the box). هنگامی خلاقیت به جریان می‌افتد که زمانی را برای خودمان کنار بگذاریم، ایده‌ها را مرور و از افراد و اتفاقات اطرافمان الهام بگیریم. این دقیقا همان چیزی است که ذهن‌آگاهی ارتباط دارد. فرد ذهن‌آگاه توانمندی بیشتری برای درک پیرامون خود دارد. اتفاقات و افراد را عمیق‌تر درک می‌کند.

علاوه بر این، رها شدن از خستگی‌ها فکرهای اضافی زمینه را برای سرمایه‌گذاری انرژی و روح در زمینه‌های جدید فراهم می‌کند. کسی که در گذشته یا آینده غرق شده و از حال غافل مانده کمتر به سوی پردازش ایده‌های جدید می‌رود. در عوض، فرد ذهن‌آگاه تحلیل معقول و آگاهانه‌ای از نیازها، امکانات و پتانسیل‌های موجود دارد و راه‌حل‌های مناسب‌تری ارایه می‌دهد. همچنین بی‌قضاوتی خودبخود ما را به سمت جدید دیدن و تعریف‌های جدید سوق می‌دهد.

در بیشتر تمرین‌های خلاقیت تاکید بر آزاد گذاشتن جریان فکری و رها شدن از قضاوت‌هاست و این دقیقا همان اتفاقی هست که در ذهن‌آگاهی رخ می‌دهد.

ذهن آگاهی عبارت است از توجه هدفمند به لحظه فعلی بدون قضاوت. اصول و مهارتهای اصلی ذهن آگاهی، آگاهی و پذیرش بیشتر افکار، عواطف و احساسات است که به ما کمک می کند از پاسخ های خودکار و همیشگی که غالباً برای سلامتی ما مفید نیستند، خلاص شویم. ذهن آگاهی همچنین موجب افزایش محبت ما نسبت به خود و دیگران می شود. شناخت درمانی به منظور قطع الگوهای فکری منفی و ناسالم که منجر به مارپیچ های افسردگی و اضطراب می شود، طراحی شده است.

ذهن آگاهی به عنوان یک تمرین، ریشه در فلسفه و روانشناسی بودایی دارد که بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. کابات زین آن را اینگونه تعریف می کند:« وسیله ای برای توجه کردن به روشی خاص؛ با هدف زمان حال و لحظه و بدون قضاوت!»

بخش اعظمی از انرژی اکثر مردم صرف شایعات و گمانه زنی ها می شود. گمانه زنی هایی که اکثر اوقات در مورد چیزهایی است که قطعی نیست و یا احتمالا بیش از حد نگران کننده هستند در حالی که ممکن است اصلا وجود نداشته باشند! جمله مشهور مارک تواین شاید بتواند همه چیز را در این مورد بیان کند:« بعضی از بدترین چیزهای زندگی من اصلا اتفاق نیفتادند!»

MBCT سعی در ایجاد تعادل در بین جنبه های مختلف دارد. تعادل در یادگیری ما از تجربیات گذشته، برنامه ریزی برای آینده و گمانه زنی عامل افسوس و نگرانی از جمله توازن های ایجاد شده است.

جنبه ذهن آگاهی رویکرد شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی به ما کمک می کند تا در هر لحظه از نظر داخلی آگاه باشیم. حال این آگاهی به ما کمک می کند تا از اصول شناخت درمانی برای هوشیاری بیشتر و تصمیمات دلسوزانه جهت پاسخ دهی به رویدادها استفاده کنیم. پاسخ دهی برخاسته از این روش با واکنش ساده ما ناشی از عدم آگاهی و آشنایی با این روش، بسیار متفاوت است.

در این روش، آگاهی لحظه به لحظه افراد بررسی می شود. برای رسیدن به این آگاهی لحظه ای پیوسته، روش های متفاوتی استفاده می شود. بعضی از تمرین های مدیتیشن افراد را به توقف و بررسی خودشان ترغیب می کنند. در این روش سعی می شود تا این ذهن آگاهی در فعالیت های روزمره افراد مانند دوش گرفتن، غذا خوردن، ورزش کردن و حتی پیاده روی ساده وارد شود.

همچنین در MBCT همواره جلوگیری از پیش داوری و قضاوت افراد نسبت به خودشان دنبال می شود. برای این کار ابتدا خودمان باید آگاه باشیم که خودمان را قضاوت می کنیم. هیچگاه زمان صرف شده برای بررسی خود، افکار، واکنش های احساسی و فیزیولوژیکی نباید بیشتر از آغاز یک تمرین برای ذهن آگاهی باشد.

هدف بعدی در شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی این است که به خودمان اجازه دهیم تا به اندازه کافی آرام باشیم. این کار برای این انجام می شود که زندگی را در آغوش بکشیم، درک کنیم و زندگی را زندگی کنیم! در ذهن آگاهی سعی نمی شود که از ابعاد منفی دوری شود و صورت مسئله پاک شود! به این دلیل که پنهان کاری و پاک کردن صورت مسئله در این روش هیچ جایی ندارد. در این روش یاد می گیریم که بیشتر پذیرای شرایط باشیم و قضاوت نکنیم. همچنین یاد می گیریم نسبت به زندگی که در حال انجام آن هستیم، مهربان تر و دلسوزتر باشیم.

زندگی با ذهن آگاه، یک تمرین روزمره و یک روش زندگی است که باید باشد! این سبک نباید به شکلی انجام شود که باری بر روی دوش باشد و تنها سعی در انجام آن وجود داشته باشد. بلکه این آگاهی باید برای شما لذت آفرین باشد. برای مثال زمانی که با ذهنی آگاه غذا می خوریم، توجه ما به غنای غذایی که می خوریم جلب می شود. این نسبت به حالتی که مانند یک ربات خودکار تنها به سوی غذا هجوم می بریم بسیار لذت بخش تر و مفیدتر است.

آگاهی از تجارب و تمرین از شناخت درمانی، روشی موثر و رویکردی نو می سازند. در این روش تشویق می شوید تا منحصر به فرد بودن تجربه های فردی را بشناسید. این کار در یک گروه حمایتی و مشارکتی انجام می شود. البته این فرآیند باید تحت نظر کسی که در این حوزه آموزش دیده است و صلاحیت انجام آن را دارد، انجام شود.

برنامه درسی دوره

هیچ برنامه تحصیلی پیدا نشد !

نقد و بررسی دوره

نا مشخص

امتیاز
  • 5 ستاره0
  • 4 ستاره0
  • 3 ستاره0
  • 2 ستاره0
  • 1 ستاره0

هیچ نقد و بررسی برای این دوره ثبت نشده است.

قيمت 100,000 تومان شرکت در دورهامتیاز: 0 از 0 رای

0

  • 1 هفته, 3 روزها
1 دیدگاه
0 دانشجو
تمام حقوق مادی و معنوی سایت برای جشنواره ملی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی محفوظ است